САД ги отфрли тврдењата дека припадниците на ИД собориле авион на меѓународната коалиција

Loading...

САД денеска ги отфрли тврдењата на џихадистите на групата „Исламска држава“, дека собориле авион Ф-16 на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија.- Доказите јасно укажуваат дека ИД не го соборила авионот како што тврди, соопшти американската Централна команда, која ги контролира акциите на авијацијата над Ирак и Сирија. 
Командата не ја соопшти причината за падот на авионот, но потврди дека ИД заробила еден јордански пилот, што остро го осудува, пренесе CNN.
ИД вчера објави дека соборила авион на меѓународната коалиција предводена од САД во Сирија и дека заробила јордански пилот. 
Џихадистите на својотата интернет страница објавија фотографии со кои докажуваат дека нивни борци го заробиле пилотот. 
Официјален Јордан засега не го коментира настанот. Јордан е една од земјите што се придружи на коалицијата за воздушни напади врз позиции на ИД во Сирија.
– Доказите јасно укажуваат дека ИД не го соборила авионот како што тврди, соопшти американската Централна команда, која ги контролира акциите на ав

loading...
Loading...