САЛАТА со јајца и лук – Морате да пробате!

Салата со јајца и лук.Потребни состојки:
5 варени јајца
2 чешниња лук
1 млад кромид, ако нема тогаш може и праз
170 мл масло
50 мл мајонез
½ лажичка сенф
200 мл јогурт
сол и бибер
една рака пченка од конзерва или варена
Припрема:
Исчистете го и измијте го лукот, па изгмечете го или изблендирајте.
Подгответе го мајонезот, сенфот и маслото, па додадете го јогуртот и се соединете.
Јајцата исечкате ги на коцкички. Посипете го лукот и исецканиот млад кромид, пченка, па прелијте со подготвениот прелив.
Посолете и ставете бибер по вкус.
Лесно со лажица промешајте, за јајцата а не се распаднат и оставете во фрижидер да отстои час до 2 часа за состојките да ги пуштат вкусовите и да се измеша се, а имногу повкусна е ладна.
Пријатно јадење!Потребни состојки:
5 варени јајца
2 чешниња лук
1 млад кромид, ако нема тогаш може и праз
170 мл м

Пронајдете не на следниве мрежи: