Салца шпагети по рецепт на Џејми Оливер!

Ќе го почувствувате вистинскиот медитерански вкус! Сочни зрели домати, свеж босилек и вкусни маслинки, додадени во шпагети! Совршен спој на вкусови, кој исто така е многу здрав!Подгответе го овој рецепт за денешниот ручек. Навистина ќе уживате!
Состојки:
320 г сушени шпагети,
600 г зрели домати,
12 црни маслинки,
1 чешне лук,
Маслиново масло,
2 лажици црвен вински оцет,
20 г тврд кашкавал.
Подготовка:
Варете ги шпагетите во тенџере со зовриена солена вода од 8 до 10 минути, додека не се готови.
На голема даска за сечеше, исецкајте ги доматите. Отстранете ги семките од маслинките и додадете ги маслинките во доматите.
Одвојте ги ливчињата магдонос, помалите оставете ги за подоцна, а остатокот исто така измешајте ги со доматите и маслинките.
Ислупете го и исецкајте го лукот, и додадете го во смесата. Потоа со нож, исецкајте ја целата смеса, додека добиете салца.
Додадете маслиново малсо и оцет и малку морска сол и бибер, и продолжете да сецкате и да мешате, додека не добиете хомогена смеса.
Исцедете ги шпагетите во голем сад, а потоа ставете ги во чинија за сервирање. Полијте ги со салцата и одозгора наросете го остатокот од босилекот.
Звучи вкусно? Добар апетит!Подгответе го овој рецепт за денешниот ручек. Навистина ќе уживате!
Состојки:
320 г сушени шпагети,
600 г

Пронајдете не на следниве мрежи: