САМО ЕДНАШ е доволно да пробате, за да посакате да направите ПАК: Копанчиња во сос!

Одлично јадење, може да се каже феноменално!Состојки:
6-7 парчиња пилешки копани
1 поголема главица кромид
2 големи моркови
1 феферонка
3-4 лажици масло
100 мл бело вино
500 ml пилешка супа
50 мл павлака за готвење
сол или вегета, бибер
Подготовка:
Во длабока тава загрејте го маслото.
Месото измијте го па посолете го.
Пропржете го од двете страни да добие боја, да порумени.
Сето тоа правете го на тивок оган.
Сега додадете ги морковите исечкани на кругови, ситно исечканиот кромид и фиферонката.
Динстајте на тивок оган околу 5-10 минути.
Залијте со пилешката супа и виното.
Гответе на тивко околу 50 минути до еден час.
Пред самиот крај додадете ја павлаката за готвење. Сосот на крајот мора да биде половина од тоа што бил на почетокот.
Послужете со компир пире или ориз. Состојки:
6-7 парчиња пилешки копани
1 поголема главица кромид
2 големи моркови
1 феферонка

Пронајдете не на следниве мрежи: