САМО СО 1 ЈАЈЦЕ: Брз и превкусен колач со ореви!

Брз и вкусен десерт кој ќе го направите за неколку минути, а ќе го изедете за неколку секунди. Ова чудо од само едно јајце ќе ви одземе мал дел од времето, но ќе ви го заблажи остатокот од денот.Потребни состојки за смесата:
1 јајце
1 лажица шеќер
1 шолја мелени ореви
1 шолја млеко
2 лажици масло
1 шолја брашно
1 прашак за печиво
1 ванилин шеќер
Потребни состојки за кремот:
2 пудинзи од ванила
6 dcl млеко
5 лажици шеќер
150g маргарин
Измиксирајте ги ванилиниот шеќер, јајцето и шеќерот, постепено додавајте го млекото и сите останати состојки во смесата и миксирајте додека смесата не се соедини убаво.
На претходно намачкан плех со масло ставете ја целата смеса и оставете да се печe на 180 степени 25 минути.
Откако ќе го извадите од рерна, уште жежок полијте го со 2 децилитри млеко во кое ќе претходно може да додадете малку рум за вкус по желба.
Кремата подгответе ја со пудинзите, млекото и изренданиот маргарин, а потоа ставете ја над веќе оладениот колач.
Вашето чоколадно чудо е готово. По желба изматете шлаг, премачкајте, наросете со чоколадни трошки и уживајте!Потребни состојки за смесата:
1 јајце
1 лажица шеќер
1 шолја мелени ореви
1 шолја млеко
2

Пронајдете не на следниве мрежи: