Саули Нинисто е првиот фински претседател кој станал татко на 69 години

Саули Нинисто (69) е првиот фински претседател кој станал татко додека ја извршувал таа функција, соопшти неговиот Кабинет.Сопругата на Нинисто, Јени Хаукио,(40) роди син.
„Таткото, кој и беше присутен на породувањето, вели дека мајката и бебето се добро“, се вели во известувањето.
Нинисто и Хаукио се венчаа во 2009 година. Момчето е трето дете на финскиот претседател, а прво на неговата сопруга.
Претходната сопруга на Нинисто загина во сообраќајна несреќа во 1995.
Минатиот месец, Нинисто го доби вториот шестгодишен мандат.Сопругата на Нинисто, Јени Хаукио,(40) роди син.
„Таткото, кој и беше присутен на породувањето, вели дека мајката и бебето се добро&l

Пронајдете не на следниве мрежи: