Сигурно не сте пробале: Колач со грозје!

Loading...

Идеален десерт за со кафе или чај.Состојки:
5 лажици путер
2/3 шолји шеќер
1 лажица шеќер во прав
2 јајца
1 жолчка
3 лажици маслиново масло
½ шолја брашно
1 лажица прашок за пециво
Малку сол
3.4 шолји немасен јогурт
2 шолји црно грозје
Подготовка:
Во садот ставете го путерот и шеќерот, па матете со миксер додека не добиете пенаста смеса. Додадете едно по едно јајце, жолчка и масло. Во посебен сад измешајте ги сувите состојки. Во смесата со јајцето и путерот наизменично ставајте ги сувите состојки и јогуртот. Матете додека не добиете тесто без грутки. Во тестото ставете половина грозје, помешајте и ставете во подмачкан калап. На врвот ставете лажица шеќер и останатото грозје и полека втиснете го со прстите. Колачот печете го околу еден час, во претходно загреана рерна на 170 степени.Состојки:
5 лажици путер
2/3 шолји шеќер
1 лажица шеќер во прав
2 јајца
1 жолчка
3

loading...