Силен земјотрес урна згради во Тајван

Земјотресот се случил доцна навечер по тајванско време.Силен земјотрес денеска го погоди Тајван, особено источниот брег на островот, при што очевидци јавуваат за урнати згради во градот Хуалиен.
Првичните фотографии што пристигнуваат од градот покажуваат дека голем број згради претрпеле сериозна штета. Земјотресот се случил доцна навечер по тајванско време.

 
Потресот бил со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 20-ина километри од Хуалиен.
 Силен земјотрес денеска го погоди Тајван, особено источниот брег на островот, при што очевидци јавуваат за урнати згради во градот Хуалиен.

Пронајдете не на следниве мрежи: