Силниот ветар го одложи женскиот велеслалом во Пјонг Чанг

Велеслалом кај жените на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг што требаше да се вози ноќеска е одложен поради силен ветар. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.
Ако дозволат временските услови велеслаломот ќе се вози на 15 февруари.
Ова е второ натпреварување од алпско скијање што е одложено поради неповолни временски услови.
Претходно истото се случи и со машкиот спуст.
Новиот термин за најбрзата алпска дисциплина кај мажите исто така е четврток (15 февруари), па поради тоа и машкиот супервелеслалом е поместен за еден ден и тој е предвиден за 16 февруари. Првиот старт беше закажан во 2 часот и 15 минути по македонско време, но условите не дозволуваа нормалното одржување на трката.
Ако дозвола

Пронајдете не на следниве мрежи: