Сладок десерт! Мафини со џем

Идеален десерт за денес…Состојки:
Две и половина шолји брашно
Половина шолја шеќер
Лажица прашок за пециво
Половина лажица сол
Шолја млеко
Половина шолја стопен путер
Јајце
Лажица екстракт од ванила
Џем од малини или јагоди
Подготовка:
Во голем сад измешајте го брашното, шеќерот, прашокот за пециво и солта. Во посебен сад изматете ги млекото, јајцето, ванилата и путерот. Соединете ги сувите и влажните состојки. Подмачкајте ги калапите и секој наполнете го до една третина со тесто, ставете лажица џем, па одозгора ставете уште смеса. Кога ќе ги наполните сите калапи, ставете ги мафините да се печат 20 минути во рерна загреана на 200 степени.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Две и половина шолји брашно
Половина шолја шеќер
Лажица прашок за пециво
Половина лажица

Пронајдете не на следниве мрежи: