СЛАДОЛЕД ТОРТА – Брзо се прави уште побрзо се јаде!

Сладолед торта – Брзо се прави уште побрзо се јаде!Состојки:
5 јајца
11 лажици шеќер
3 вреќички шлаг
450 мл млеко
1 ванилин шеќер
100 гр мелени ореви
100 гр мелени кекси
3 реда чоколадо
Начин на подготовка:
Белките изматете ги заедно со шеќерот, додавајте ги една по една жолчките. Посебно изматете го шлагот со млекото и ванилиниот шеќер. Соединете ги двете маси по поделете на 3 дела. Во првиот дел ставете ореви и кекс, во вториот дел чоколадото и третиот дел нека остане празен. Ставајте во калап – прво масата со кексите и ораси (за подлога), масата со чоколадо, па најодозгора празната односно желтата. Состојки:
5 јајца
11 лажици шеќер
3 вреќички шлаг
450 мл млеко
1 ванилин шеќер
100

Пронајдете не на следниве мрежи: