СЛАТКИ ЗАЛЧИЊА: Мафини со банани и чоколадо

Кој е за мафини?Состојки:
1 шолја мелени бадеми
1 шолја овесни снегулки
¼ шолји како во прав
Половина лажица прашок за пециво
Половина шолја исецкано чоколадо
Малку сол
2 јајца
2 банани
¼ шолји мед
1 лажица екстракт од ванила
1 лажица кокосово масло
Подготовка:
Во голем сад измешајте ги бадемите, овесните снегулки, какаото, прашокот за пециво, солта и чоколадото. Во посебен сад, изматете ги јајцата, испасирајте ги бананите, екстрактот од ванила, медот и кокосовото масло. Соединете ги сувите и влажните состојки. Распоредете ја смесата во подмачкани калапи за мафини и печете околу 20 минути во претходно загреана рерна на 175 степени.Состојки:
1 шолја мелени бадеми
1 шолја овесни снегулки
¼ шолји како во прав
Половина лажиц

Пронајдете не на следниве мрежи: