СЛАТКО И ВКУСНО! Неодолив џем од банани и чоколадо!

Необичен, а многу вкусен џем, на кој децата најмногу ќе му се израдуваат.Состојки:
5 банани
150г шеќер
1 лажица сок од лимон
50мл вода
70г чоколадо за готвење
Подготовка:
Бананите испасирајте ги со миксер и додадете сок од лимон.
Ставете ја добиената смеса во сад, па додадете шеќер и вода.
Варете ја смесата на тивок оган од 8-10 минути, непрекинато мешајќи. Потоа додадете коцки чоколадо, па варете уште 7-8 минути.
Џемот ставете го во тегла. Чувајте на ладно место, најдобро во фрижидер.Состојки:
5 банани
150г шеќер
1 лажица сок од лимон
50мл вода
70г чоколадо за готвење

Пронајдете не на следниве мрежи: