СЛАТКО УЖИВАЊЕ! Крем од малини и лимета!

Како да одолеете?Состојки:
Две шолји полномасни павлаки за шлаг
2/3 шолја шеќер
Пет лажици сок од лимета
Исрендана кора од две лимети
Малини
Подготовка:
Во мал сад ставете ги павлаката и шеќерот, па ставете на шпорет да се загрее и да се стопи шеќерот. Оставете да се готви пет минути. Тгнете го садот од шпорет и измешајте сок од лимета, па оставете да се лади 15 минути. Поделете ја смесата во сад за послужување и ставете во фрижидер најмалку два часа. Пред послужување на кремот, ставете свежи малини и малку корки лимета.Состојки:
Две шолји полномасни павлаки за шлаг
2/3 шолја шеќер
Пет лажици сок од лимета
Исрендана

Пронајдете не на следниве мрежи: