Слатко уживање: ШКОТСКИ ДЕСЕРТ СО МАЛИНИ

Уживате во слатки десерти? Пробајте да го направите овој шкотски десерт со малини и веруваме дека пријатно ќе се изненадите!Состојки:

570 г. слатка павлака
85 г. овесни снегулки
7 лажици виски
3 лажици мед
450 г. малини

Подготовка:
1. Загрејте ги овесните снегулки во тавче и внимавајте да не загорат.
2. Изматете ја слатката павлака со миксер и додадете овесна каша, виски, мед и малини и сето тоа полека матете го додека не се соедини.
3.  Сервирајте во стаклени чаши за десерт и додадете неколку цели малини за декорација.Состојки:

570 г. слатка павлака
85 г. овесни снегулки
7 лажици виски
3 лажици мед

Пронајдете не на следниве мрежи: