СОЛЕНА БАЈАДЕРА со бело месо!

БАЈАДЕРА ОД БЕЛО МЕСОСостојки:
2 парчиња пилешко бело месо
200 гр кашкавал
300 гр сув врат
1 павлака
2 јајца
3 чешниња лук
5 лажици сенф
Подготовка:
Месото исчукајте го и многу малку посолете го, наредете во подмачкан плех.
Премечкајте со сенф и добро истолчен лук.
Преку сенфот нарендајте  кашкавал.
Наредете сув врат, повторно премачкајте со сенф, па наредете листови кашкавал.
Изматете ги јајцата и павлаката и прелијте преку кашкавалот.
Бајадерата печете ја 30 минути на 200 С. Оставете ја да се излади и сечете ја како бајадера.
Ако не можете да ја чекате да се лади, исечете ја на коцки и служете со салата.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
2 парчиња пилешко бело месо
200 гр кашкавал
300 гр сув врат
1 павлака
2 јајца

Пронајдете не на следниве мрежи: