Солено искушение: Ѕаѕики салата

Традиционална грчка салата, идеална за летните денови…Состојки:
2 дл јогурт
1 краставица
2 чешниња лук
1 лажица маслиново масло
1 кришка лимон
Сол
Подготовка:
Излупете ја краставицата, нарендајте на ситно ренде, ставете ја на цедилка, па во фрижидер добро да се исцеди. Потоа додадете јогурт, сецкан лук, маслиново масло и малку лимонов сок. Се добро промешајте и оставете неколку часа да се лади.Состојки:
2 дл јогурт
1 краставица
2 чешниња лук
1 лажица маслиново масло
1 кришка лимон

Пронајдете не на следниве мрежи: