Совршен оброк: Солени палачинки со зеленчук

Омилениот десерт во солена варијанта е совршен оброк.Состојки:
300мл млеко
2 јајца
2 лажици брашно
Малку сол
2 варени моркови
1 главица кромид
1 црвена пиперка
200гр крем сир
Масло
Подготовка:
Морковите, кромидот и пиперката ситно исецкајте ги. Искршете ги јајцата и додадете млеко и брашно, потоа малку сол и сите состојки добро измешајте ги.
Пржете ги палачинките на врело тавче со неколку капли масло, и направете ги подебели од вообичаено.
Палачинките малку изладете ги, па филувајте ги со крем сир.Состојки:
300мл млеко
2 јајца
2 лажици брашно
Малку сол
2 варени моркови
1 главица

Пронајдете не на следниве мрежи: