Совршен појадок без мака… Децата сигурно ќе се израдуваат на ова!

Децата ќе ги обожаваатСостојки:
За тесто:
500гр компир
120гр брашно
30гр путер
1 јајце
4 чешниња лук
1 чајна лажичка сецкан власец
Зачин по желба
За фил:
Шунка и  кашкавал
За панирање
Лебни трошки
Масло  за пржење
Подготовка:
Изрендајте го  претходно сварениот компир, додадете му  јајце, путер, брашно,лук и  зачини. Измеајте ги  состојките. На набрашнета поввршина формирајте  ваљак и исечете крокети.
Кашкавалот исечете го  на стапчиња и  секој  замотајте го  со  шунка,ставете го  на средина на сплесканото  парче тесто, добро  затворете ги рабовите и обликувајте опче.
Крокетите увалкајте ги  во брашно, јајца и  трошки и  пржете  во мало додека не добијат убава боја.Состојки:
За тесто:
500гр компир
120гр брашно
30гр путер
1 јајце

Пронајдете не на следниве мрежи: