Совршен појадок: Јајце во тост леб

Доколку сакате да спремите одличен појадок, а немате многу време, ви нудиме одличен рецепт: Јајце во тост леб!СОСТОЈКИ:
– 1/2 лажиче сол- 2 лажици маслиново масло- 3 јајца- 3 парчиња тост леб
ПОДГОТОВКА:Со чаша извадете ја срединката од тост лебчињата. Во нелепливо тавче на средна температура загрејте малку маслиново масло. На загреаното масло пропржете ги кратко лепчињата од двете страни. Јајцата претходно скршете ги во мала чаша и така, ставете ги во вдлабнатината на лебот. Јајцето зачинете го со сол и бибер, по вкус. По неколку минути, кога белката малку ќе се стегне, превртете го лебчето (ако сакате убаво испржена жолчка, ако сакате ровка не го вртете лепчето). Сервирајте за појадок.СОСТОЈКИ:
– 1/2 лажиче сол- 2 лажици маслиново масло- 3 јајца- 3 парчиња тост леб
ПОДГОТ

Пронајдете не на следниве мрежи: