Совршена летна вечера

Loading...

Потребни состојки:
3 лажица брашно
5 лажица масло
1 дл. вода
1 дл. млеко
100 г кашкавал
3 лажица маслиново масло
малку магдонос
1 свеж лук
4 тиквички
2 јајца
200 г сирење
Начин на приготвување:
Тиквички се сечат на ленти и се посолуваат. Оставете ги се да се исцедат и испечете ги на плех во рернап(или ако имате на електрична скара) . Сирењето се пасира со магдоносот, маслиновото масло и лукот. Се додаваат јајцата и сето тоа се истура врз тиквички. На крај се додава бешамел сос,кој се прави од брашно, вода, млеко и масло. Нарендајте кашкавал. Потоа поклопете со друго парче тиквичка врз нанесената смеса за да изгледа како капак и посипете малку од бешамел сосот. Подредете ги тиквичките во плех и печете ги 5-10 минути во загреана рерна на 180 степени.
Уживајте!
Предлог рецепт: Ролат од тиквички и модар домат
Потребни состојки:
3 лажица брашно

loading...
Loading...