СОВРШЕНО ЗА РУЧЕК: Тава со јајца и компири

Совршена идеја за вкусен ручек…Состојки:
– 2 лажички оригано
– 200 гр. печурки
– 1 лажица маслиново масло
– 500 гр. компири
–  4 јајца
– сол
– 2 кромидa
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Излупете ги и исецкајте ги компирите на коцки. Изчистете го кромидот и исецкајте го на полумесечинки. Додадете ги компирите, кромидот, маслото и солта во тава и убаво промешајте. Посипете оригано и печете околу 15 минути. Извадете ја тавата, додадете ги печурките и печете уште 10тина минути, додека компирите не добијат златно кафеава боја. Извадете ја тавата и направете 4 длабнатини. Скршете ги јајцата и печете уште 3-4 минути, или додека јајцата не се испечат по ваша желба.Состојки:
– 2 лажички оригано
– 200 гр. печурки
– 1 лажица маслиново масло
– 500 гр. компири

Пронајдете не на следниве мрежи: