СОВРШЕНО ЗА ВЕЧЕРА: Вкусни мини пици

Loading...

Пицата е омилено јадење на повеќето деца, а и на возрасни. Денес ви претставуваме еден рецепт за мини пици, кои сигурно ќе ви се допаднат и ќе станат дел од вашите омилени јадења.Потребни состојки:
300 г шунка
1 кг брашно
1 супена лажица сол
1 супена лажица шеќер
1 коцка свеж квасец
200 мл масло за готвење
250 мл меко
250 мл вода
300 г кашкавал
200 г доматно пире
Во длабок сад на оган ставете ги млекото и водата заедно да се стоплат. Во друг длабок сад, ставете 1 кг брашно, 1 лажица сол, 1 лажица шеќер, 200 мл масло за готвење и квасецот кој претходно сте го растопиле во малку млако млеко.
Замесете тесто и оставете го да стаса 20 минути. Потоа земете од тестото и расукајте кора со дебелина од половина сантиметар. Сечете кругови со чаша. Половина од круговите сечете ги на средина со помала чаша  Наредете ги во тепсија.
На средина ставете доматно пире, потоа шунка и на крај кашкавал. Печете ги мини пиците во загреана рерна на 200 степени околу 30-40 минути.Потребни состојки:
300 г шунка
1 кг брашно
1 супена лажица сол
1 супена лажица шеќер
1 коц

loading...
Loading...