Совршенство во чаша: Нутела сладолед

Овој домашно приготвен сладолед се разликува од секој останат. Вкусот е неповторлив и неодолив, па затоа не се двоумете дали да се почестите со еден ваков сладок десерт.Можете и да го комбинрате со овошни плодови како што се јагодите, капините и малините. Тие ќе му дадат освежувачка нота, но чоколадното задоволство дефинитивно ќе преовладува.
За подготовка на овој десерт потребно ви е:
– ¾ шолја млеко
– ½ шолја цврста блага павлака
– ¼ шолја шеќер
– 5 полни лажици Нутела
– 1 прстофат сол
– ½ лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека состојките не се соединат. Тоа ќе трае отприлика 20тина секунди.
Претурете ја смесата во пластичен сад кој ќе го оставите во замрзнувач неколку часа.
Комбинирајте со овошје пред самото сервирање.Можете и да го комбинрате со овошни плодови како што се јагодите, капините и малините. Тие ќе му дадат освежувачка нота, но чоколадното задоволство

Пронајдете не на следниве мрежи: