СП Катар: Осум репрезентации се со максимален учинок. Меѓу нив е и Македонија

Вкупно осум репрезентации имаат по две стартни победи по четвртиот натпреварувачки ден и комплетирањето на 2. коло на Светското ракометно првенство во Катар. Меѓу нив е и Македонија.Втората победа синоќа ја остварија: Шведска, Франција и Германија.
Резултати Ц група: Исланд – Алжир 32:24, Чешка – Шведска 23:36 и Египет – Франција 24:28.
Табела: Шведска 4 бодови, Франција 4, Египет 2, Исланд 2, Чешка 0, Алжир 0.
Резултати Д група: Аргентина – Полска 23:24, Германија – Русија 27:26 и Саудиска Арабија – Данска 18:38.
Табела: Германија 4 бода, Данска 3, Русија 2, Полска 2, Аргентина 1, С.Арабија 0.
Денеска за овие две групи е слободен ден, а се играат дуелите од групите А и Б.Втората победа синоќа ја остварија: Шведска, Франција и Германија.
Резултати Ц група: Исланд – Алжир 32:24, Чешка – Шведск

Пронајдете не на следниве мрежи: