Српските кошаркари понижени и паднати на колена пред МАКЕДОНСКИТЕ ЛАВОВИ!!!

Македонската кошаркарска репрезентација ја понижи селекцијата на Српската селекција со цели 14 коша разлика.Славевме голема и убедлива победа против силната и квалитетна селекција на Србија со резултат 89-75.
Првата четвртина ја добивме со фантастичен резултат, па тука го направивме и најважниот скор на целиот меч, резултатот при првата четвртина гласеше 29-17. Во втората четвртина повторно бевме супериорни, резултатот гласеше 19-15 во наша корист, па на полувремето се замина со резултат 48-32.
Во второто полувреме, уште на стартот уште една фантастична предност, третата четвртина ни припадна со цели 9 коша разлика, односно во резултат 22-13. Последната и финална, дојде до мало опуштање, па последната и конечна четвртина ја загубивме со резултат 19-30, но сето тоа не влијаеше врз конечниот епилог на мечот на резултатски план, па победивме со конечни 89-75.
Во нашиот табор Меккејлеб беше најефикасен со постигнати 27 коша, по него беа Илиевски и Антиќ со по 16 коша. Во противничкиот табор Анџусиќ беше најефикасен со 19 коша.
Следниот натпревар нашата селекција го игра против БиХ во недела со почеток од 14,30 часот.
Фото: архиваСлавевме голема и убедлива победа против силната и квалитетна селекција на Србија со резултат 89-75.

Пронајдете не на следниве мрежи: