Сте ја пробале ли здравата верзија на пикантен чипс

Пржениот крцкав компир го сакаме сите, но бидејќи не е баш премногу здрав не би требало да го јадеме често.Сепак, постои прекрасна алтернатива која можете лесно да ја подготвите и да уживате во нејзе без грижа на совеста. Ви предлагаме да пробате чипс од леб (pita bread). Доколку не можете да најдете купечки пита леб, можете да замесите сами, или да го замените со тортиља.
Состојки кои ќе ви бидат потребни:
-четири пита леба (или пакување тортиљи)
-1/3 шолја маслиново масло
– малку чили во прав
-сол
-бибер
Подготовка:
Исечете го лебот во облик каков што сакате, ставете ги во тавче и попрскате ги со масло и додадете ги зачините. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути. Кога чипсот ќе се олади послужете го со омилениот сос.
Пријатно.Сепак, постои прекрасна алтернатива која можете лесно да ја подготвите и да уживате во нејзе без грижа на совеста. Ви предлагаме да пробате чипс од

Пронајдете не на следниве мрежи: