Што се случи на ова Европско првенство во кошарка во Словенија?

Европското првенство во кошарка кое оваа година се одржа во Словенија, прерано заврши за Македонија и нашите талентирани кошаркари. Но, што се случи потоа?На ова ЕП во кошарка, домаќините не успеаа да освојат медал. 
Трето место освои Шпанија, која ја совлада Хрватска со 92:66. На второ место се најде Литванија, која загуби од овогодинешниот шампион на ЕП во кошарка Франција. 
Франција на изненадување на сите се закити со златен медал, откако ја победи Литванија со 80:66. 
Најдобриот стрелец на ова Еп во Словенија е Тони Паркер кој во просек има 19.7 кошеви по натпревар. Тој во најдобро светло се покажа на натпреварот со Шпанија која даде 32 коша.  
Покрај Тони Паркер во петорката најдобри кошаркари се и:
– Горан Драгиќ (Словенија),
– Бојан Богдановиќ (Хрватска),
– Линас Клеиза (Литванија) и
– Шпанецот Марк Гасол.
Да се надеваме дека нашите кошаркари нема да застанат тука и дека нивниот не толку сјаен настап на ова ЕП во Словенија, ќе се заборави со следните нивни успеси. На ова ЕП во кошарка, домаќините не успеаа да освојат медал. 
Трето место освои Шпанија, која ја совлада Хрватска со 92:66. На второ м

Пронајдете не на следниве мрежи: