СУПЕР ВКУСЕН НЕДЕЛЕН РУЧЕК: Компир на француски начин!

Старо но добро јадење… А и одлично за вашиот неделен ручек.Состојки
-7 компири
-6 јајца
-3 мали павлаки
-сол, (соја сос)
-3 виршли
– малку изрендано сирење или кашкавал
Подготовка
1.Ставете ги компирите и јајцата да се варат во солена вода. Излупете, и исечете ги на тенки парчиња.
2.Префрлете ги во тавата, додадете ги исечените виршли, павлаката и промешајте.
3. Тавата премачкајте ја со путер, изрендајте го сирењето или кашкавалот и смесата ставете ја да се пече на 200 степени околу 35 минути.
4. И, тоа е тоа… Салата може но и немора…Состојки
-7 компири
-6 јајца
-3 мали павлаки
-сол, (соја сос)
-3 виршли
– малку из

Пронајдете не на следниве мрежи: