Супер за во лето! Чипс од тиквички со пармезан!

Сезона е на тиквичките и треба да ги искористите. Овој едноставен рецепт е одличен начин да пробате нешто ново…Измијте ја убаво тиквичката. Исецкајте ја на тенки кругови. Изматете две јајца. Во посебен сад измешајте 2 лажици лебни трошки, ¾ лажици пармезан, 1/3 лажици свеж босилек, 1,5 лажица црвена пиперка, лажица сол и бибер, 1 лажица лук во прав. Се промешајте.
Извалкајхте го секое кругче во јајце па во мешавината. Наредете на хартија за готвење помината со масло и печете во рерна 15-20 минути на 230 степени.Измијте ја убаво тиквичката. Исецкајте ја на тенки кругови. Изматете две јајца. Во посебен сад измешајте 2 лажици лебни трошки, ¾ лажици пар

Пронајдете не на следниве мрежи: