Ознака: автомобили

Автомобилизам

Топ 10: Кои автомобили се најбарани во Русија?

Lada сè уште доминира, но неколку модели на корејски брендови беа меѓу десетте најпродавани. Најпродаваниот автомобил во Русија е повторно Lada Granta. Во февруари, 9.790 примероци од овој модел им […]

Автомобилизам

Кој продаде најмногу електрични автомобили во Европа во 2020 година?

Продажбата на нови автомобили ширум светот значително опадна како последица на пандемијата која ги забави стопанствата ширум светот, а Европа не е исклучок. Сепак, проджбата не замре целосно, а продолжи […]

Автомобилизам

Дали се ближи крајот на автомобилите на бензински погон?

Автомобилите на бензински погони заминуваат во историјата, дури и ако треба да поминат неколку децении за да се заменат, од денешна гледна точка се чини е тешко да се сфати. […]

Автомобилизам

Кои автомобилски марки се најпогодени, а кои најпоштедени од корона-кризата?

Автомобилската индустрија е меѓу браншите што претрпеа најголем удар во вонредните услови предизвикани од пандемијата. Но, големите концерни докажуваат дека нивната работа со право се води како кралица на индустријата. […]

Вести

Од утре без зимска опрема во возилата

Утре завршува обврската за задолжително поседување зимска опрема во возилата што беше воведена на 15 ноември лани. Од АМСМ информираат и дека сообраќајот на државните патишта утрово се одвива непречено, […]

Балкан

Силно невреме во регионот: Град со големина на голф топче уништи неколку автомобили

Силно невреме ја зафати Хрватска, посебно деловите Славонија и Далмација. Не само што паѓало силен дожд, туку и град со големина на голф топчиња оштетил неколку автомобили. Температурата паднала за […]

Занимливости

Некорисни додатоци во автомобилите: Само им помагаат на крадците

Некои автомобилски додатоци, според познавачите, се апсолутно непотребни, но наголемо се рекламираат. Порталот Блиц.бг наведува некои од нив… За копчето старт/стоп, на пример, коешто го пали автомобилот наместо клуч, некои […]