Ознака: албански партии

Вести

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ е најдобар партнер на Албанците во Македонија кои сакаат заеднички да ја градиме оваа држава

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијата „Фактор 24“ со Горазд Чомовски на ТВ 24 Вести. За време на интервјуто Чомовски третираше различни теми на кои не се задржа предолго […]

Вести

Николовски: ВМРО-ДПМНЕ е најдобар партнер на Албанците во Македонија кои сакаат заеднички да ја градиме оваа држава

Александар Николовски од ВМРО-ДПМНЕ гостуваше во емисијата „Фактор 24“ со Горазд Чомовски на ТВ 24 Вести. За време на интервјуто Чомовски третираше различни теми на кои не се задржа предолго […]

Вести

ОБИД ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ НА ПОГОЛЕМА КРИЗА: Заев ги собирал лидерите на Албанските партии во Палас за да направи двовластие во државата!

Вчеравечер, Зоран Заев заедно со неколкумина функционери од раководството на СДС се обиделе да организираат тајна средба во хотелот „Александар Палас“, на која што заедно со лидерите на албанските партии, […]

Вести

Заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев прифатил три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, изјави вечерва во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М телевизија гласноговорникот на ДУИ, Бујар […]

Вести

Албанските партии вчера седнаа на заедничка маса!

На заедничка маса вчера седнаа лидерите на Албанските партии ДУИ и Алијанса за Албанците. Третиот потписник на платформата, Беса, денеска не беше дел од преговорите кои се одржаа попладнето во Скопје. […]

Вести

Албанските партии ќе формираат тело за Законот за употреба на албанскиот јазик

Албанските партии допрва ќе формираат тело за Законот за употреба на албанскиот јазик е заклучокот на денешната средба на ДУИ и Алијансата за Албанците, на која не учествуваше третиот потписник […]

Вести

Албанските лидери: Неопходно е да се случат промени на уставот, на маса е и предлогот за двојазични банкноти

Осман Кадриу открива – неопходно е да се случат промени на уставот за да се реализира платформата на Албанците, а на маса е и предлогот за двојазични банкнотиВо изјава за […]

Вести

Албанските партии денес на заедничка средба

Партиите на Албанците потписници на Платформата, денеска седнуваат на заедничка маса. Како што информираше Зијадин Села, од Алијансата за Албанците средбата се одржува на нивна иницијативаАлијансата за Алнанците, ДУИ и […]