Ознака: Александар Даштевски

Вести

Даштевски го ишамара Ордановски во транспарентен фејсбук статус

Испровоциран од колумната во Пулсинфо „Нека виси Педро“, од како што стои таму „најодвратните пропандисти и долгогодишнијавни бранители, компулсивни клептомани, и грандиозни морални релативизатори„ што спрема мене се однесува на […]

Вести

Даштевски: ВМРО- ДПМНЕ е нападната од политички причини со цел за да ослабне и да може да се промени името

Со прес-конференцијата од пред два дена сериозно е загрозена демократијата во Република Македонија и тоа прво е загрозена парламентарната демократијата која треба да биде основа за функционирањето во светот, затоа […]

Вести

Македонија ќе добие заменик МНР кој не признава половина од нејзината територија, ова е опасно решение за унитарноста

Не стивнуваат реакциите во јавноста и кај експертите по предлогот на СДСМ Арта Точи од партијата на Зијадин Села да биде именувана за заменик министер за надворешни работи. Медиумите вчера објавуваа […]

Вести

Даштевски: Македонија ќе добие заменик МНР кој не признава половина од нејзината територија

Не стивнуваат реакциите во јавноста и кај експертите по предлогот на СДСМ Арта Точи од партијата на Зијадин Села да биде именувана за заменик министер за надворешни работи. Медиумите вчера објавуваа […]

Вести

Даштевски: Новата влада се надева на брз влез во НАТО под референцата БЈРМ

Професорот Александар Даштевски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 изјави дека Македонија не влезе во НАТО во 2008 година во Букурешт поради проблемот со името. Ова го потврди и […]

Вести

Даштевски: Дали Заев мисли дека се ќе остане се вака, дека нема да се сменат работите во политиката и дека вечно ќе владее?

Дали Заев мисли дека ќе остане се вака?  Дека нема да се сменат работите во политиката и дека вечно ќе владее? Дека ВМРО ќе му заборави и нема да врати […]

Вести

Даштевски: Политичките партии до локалните имаат време да се одлучат и за предвремени парламентарни избори

Можеби до датумот за кои се договорени локалните избори, политичките партии ќе се договорат и за предвремени парламентарни со оглед на тоа што државата, а пред се Собранието не функционираат […]

Колумни

Тиранска платформа, декларација, програма, документ на албанските партии од Македонија

Повеќе од пет месеци се прашуваме што е тоа Тиранска платформа. Некако не’ затече на Божиќ, кога навистина не бевме подготвени. Башка тогаш да му било роденден на Еди Рама. […]