Ознака: Алексис Ципрас

Балкан Вести

Ципрас наскоро во официјална посета на Скопје

На „Делфи економски форум“ Алексис Ципрас најави дека наскоро ќе стане првиот грчки премиер што остварил официјална посета на Македонија. Во своето обраќање тој истакна дека „желбата за дијалог и за […]

Балкан Вести

Владата на Ципрас со 151 глас ја доби довербата на Парламентот

Како што и се очекуваше грчкиот Парламент со 151 глас ѝ изгласа доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас. Со ова, по добиената доверба од Парламентот, вниманието на грчката Влада сега […]

Македонија

Премиерите Заев и Ципрас утре ќе бидат номинирани за Нобелова награда за мир

Премиерот на Р. Македонија, Зоран Заев и исто така премиерот на соседна Грција, Алексис Ципрас ќе бидат номинирани за Нобеловата награда за мир за 2019. година. Номинацијата за престижната награда […]

Вести

Ципрас и официјално ја објави дипломатската победа!

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и официјално објави дека со договорот од Псаридис или Нивици, неговата земја извојува победа. На официјалната интернет страна на грчкиот премиер Ципрас стои објава со наслов […]

Вести

Посакувам соседот да ги исполни обврските од Договорот

Прво соседната земја да ги исполни обврските од Договорот, а потоа, во јануари, февруари, ќе разговараме со коалицискит партнер за да видиме како ќе го придвижиме процесот, рече грчкиот премиер […]

Вести

Не признаваме со договорот македонска националност

Ципрас во интервју за грчкиот весник Катимерини вели дека со овој договор Грција ништо не губи, туку само добива. -Ставајќи ја придавката Северна пред Македонија добиваме повеќе од колку до […]

Вести

Почнува спроведувањето на Договорот со Грција

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова имплементација. Македонската Влада се очекува денеска на […]