Ознака: Алексис Ципрас

Вести

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања […]

Вести

Заев избегна да ги коментира новите моменти во спорот околу името со Грција

Молк од страна на премиерот Зоран Заев околу преговорите за името на државата меѓу Македонија и Грција. Премиерот денеска имаше свое обраќање во рамките на проектот „Предизвик за млади истражувачи“, […]

Вести

Република Северна Македонија без превод, решение за кое до утре Заев треба да се изјасни

Според информациите на грчкиот весник „Та Неа“ утре се очекува да има брзи промени во преговорите за името на Република Македонија. Одговорот на Зоран Заев дали прифаќа конечниот грчки предлог […]

Вести

Се оддалечува можноста за договор следните денови

По се изгледа се оддалечува можноста за договор во следните денови за решавање на спорот со името, коментира претставник на грчката влада, јави агенцијата АНА-МПА. Како штој јави дописничката на […]

Вести

Република Илинденска Македонија не е прифатливо за грчката опозиција

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија. Како што јави […]