Ознака: Алексис Ципрас

Вести

Папандреу вчера во Атина на средби со Ципрас и Коѕијас, денес во Сунио со Димитров

Aктуелниот и поранешниот грчки премиер, Алексис Ципрас и Јоргос Папандреу на нивната вчерашна речиси 1,5-часовна средба во премиерската палата разговарале,меѓудругото, и за преговорите за името. Претседателот на социјалистичката интернационала и […]

Вести

Телефонски разговор на Пенс прво со Ципрас, веднаш потоа со Заев- прашањето за името во фокусот?!

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вчера остварил телефонски повик со премиерот на нашиот јужен сосед Грција, во 12:30 часот, додека само 15 минути подоцна разговарал и со Зоран Заев.Иако Зоран […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува недоличните квалификации искажани денеска од страна на грчкиот премиер Ципрас

Нападите и навредите повеќе говорат за тој што ги изрекува, отколку за оној кому му биле упатени, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавите на грчкиот премиер Алексис Ципрас.Во продолжение интегрален текст […]

Балкан

Грчкиот здравствен систем на работ на колапс

Грчката Национална здравствена служба (ЕСИ) е на работ на колапс, по шест години недоволно финансирање и замрзнување на вработувања, како резултат на долготрајната финансиска криза во Грција, стои во извештајот […]