Ознака: Англија

Вести

Британија најавува ледена снежна бура „Дарси“

Британските метеоролози најавија пристигнување на ледена снежна бура „Дарси“, која викендов ќе го погоди југоистокот на Англија со снег и до 30 сантиметри и леден воздушен бран од Русија. Во […]

Вести

Медицински сестри од Англија со кеси за ѓубре на себе бидејќи немаат друга опрема. Две недели подоцна сите се заразени!

Медицински сестри од Англија со кеси за ѓубре на себе бидејќи немаат друга опрема. Две недели подоцна сите се заразени! Три британски медицински сестри се позитивни на коронавирус откако биле […]

Сцена

Меган се врати во Англија, сите зборуваат за нејзиниот изглед

Првпат по напуштањето на кралскиот двор и заминувањето во Канада, Меган Маркл се појави во Лондон. Врнежливата ноќ во Англија не го расипа впечатокот кој Меган и Хари го оставија. […]

Видео

Сонувал чуден сон: Ја раскопал дневната соба, а под каучот нашол мистериозна дупка (ФОТО+ВИДЕО)

Овој пензионер од англискиот место Плимут не копа дупка во својот двор, ниту на ливада, туку во дневната соба од својата куќа. Кога една ноќ сонувал богатство во својата куќа, […]

Историја

Вистината за создавањето на грчката држава

До 1830 година кога е призната грчката држава, Грција како организирана држава никогаш не постоела. Единствено во античко време постоеле грчки градови држави наречени полиси, кои често војувале меѓу себе. […]

Занимливости

Откриено кога се раѓаат најмногу бебиња

Студија која опфатила 5.000 породувања покажува дека повеќе 70 отсто од породувањата се случуваат надвор од работното време на докторите. Четири часот наутро е најчестото време кога бебињата спонтано се […]

Занимливости

Цели 25 години еден ист човек наплаќал за паркинг, но еден ден не се појавил на работа- Нема да верувате зошто!

Во градот Бристол-Англија, во околината на паркот на зоолошката, постои паркинг капацитет за околу 150 автомобили и осум автобуси. Цели 25 години еден ист човек наплаќал за паркингот.Цената за автомобилите […]

Вести

Големо невреме во Англија

Големо невреме, проследено со обилни врнежи од дожд и со град, опустошија едно село во англиската област Корнвол, на крајниот југозапад од Британија.Надојдените води го „збришале“ центарот на селото Коверак, […]