Ознака: апликација

Вести

Саудиското МВР создаде апликација со која мажите можат да ги следат сопругите и ќерките

Министерството за внатрешни работи на Саудитска Арабија создаде апликација за паметни телефони, која им дозволува на мажите „заштитници“ да го следат движењето на жените „зависнички“ од нив и да го […]

Технологија

Апликација за поголема контрола врз тоа што децата го гледаат на Јутјуб

На пазарот се појави нова апликација – „YouTube Kids“, која на родителите им овозможува поголема контрола врз сѐ она што децата гледаат на Јутјуб. Содржината, која е веќе прилагодена на […]

Сцена

Почна лотаријата за билети за Виенскиот концерт: Аплицирајте до 28 февруари, може да добиете 2 билети

На најпопуларниот и најпознатиот новогодишен концерт кој секоја година се одржува на 1 јануари во Виена може да присуствувате доколку учестувавате во лотарија. За да дојдете до билет мора да […]

Технологија

Популараната апликација за комуникација WhatsApp падна

Популараната апликација за комуникација WhatsApp падна и голем број корисници се жалат дека имаат проблеми со испраќањето пораки.„Индипендент“ наведува дека се погодени милиони корисници ширум Велика Британија и светот. Медиуми […]

Технологија

„Плесни, ожени, утепај“: Најбрутална апликација за наоѓање на сродни души!

Се чини дека иновативноста на социјалните мрежи веќе не може никого да го изненади, а посебно кога се во прашање апликациите за пронаоѓање на сродни души.Новата апликација, што рапидно се […]

Вести

ДИК промовираше апликација за пријавување на дијаспората за гласање на изборите

Апликација од официјалниот сајт на Државната изборна комисија наменета за пријавување на дијаспората за гласање на предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година, беше промовирана денеска во просториите на […]

Технологија

Еве како ќе откриете што или кој ви го успорува безжичниот интернет!

Една од работите кои можат многу да ги изнервираат луѓето е бавната интернет врска, посебно ако работата зависи од тоа.Пред гневно да го зграпчите телефонот и да повикате оператор, направете […]

Технологија

Можност за злоупотреба на новата опција за тајни разговори на Фејсбук?

Фејсбук отвори нова можност за разговори на Messenger. Имено, од сега ќе можете да водите тајни разговори, а содржината на истите ќе може да ја читате само вие и оној […]

Технологија

Дополнителна мотивираност: Апликација плаќа за вежбање!

Апликацијата ја направиле руските истражувачи Антон Дерљатка и Олег Фоменко, а засега таа е достапна само во Велика Британија и САД, единствено за корисниците на Ајфон.„Чекорите се пари“ е мотото […]

Технологија

Сноуден предупредува: „Што и да правите, немојте да ја инсталирате најновата апликација Allo“

„Освен ако доброволно не се сложите полициски службеници да ги читаат вашите пораки, во никој случај не ја инсталирајте најновата апликација Allo за комуницирање на Google“ – предупреди Едвард Сноуден.„Што […]

Технологија

Внимавајте: Нова измама молскавично се шири на Фејсбук!

Масовната појава на линкови кои наводно откриваат кој ви го гледа профилот на Фејсбук, сега доби поопасен наследник. Многумина досега научија дека нема да дознаете кој ви го гледа профилот, […]