Ознака: апликација

Технологија

Дополнителна мотивираност: Апликација плаќа за вежбање!

Апликацијата ја направиле руските истражувачи Антон Дерљатка и Олег Фоменко, а засега таа е достапна само во Велика Британија и САД, единствено за корисниците на Ајфон.„Чекорите се пари“ е мотото […]

Технологија

Сноуден предупредува: „Што и да правите, немојте да ја инсталирате најновата апликација Allo“

„Освен ако доброволно не се сложите полициски службеници да ги читаат вашите пораки, во никој случај не ја инсталирајте најновата апликација Allo за комуницирање на Google“ – предупреди Едвард Сноуден.„Што […]

Технологија

Внимавајте: Нова измама молскавично се шири на Фејсбук!

Масовната појава на линкови кои наводно откриваат кој ви го гледа профилот на Фејсбук, сега доби поопасен наследник. Многумина досега научија дека нема да дознаете кој ви го гледа профилот, […]

Вести

Апликација на македонски покажува колкав е вашиот ризик од земјотрес

Во рамките на проектот Европа РЕ којшто беше во функција на промовирање на осигурување од катастрофални ризици, Светска банка даде една силна поддршка со ангажирање на светска реномирана куќа која […]

Технологија

„Кој ти го гледа профилот на Фејсбук“: Ако сте кликнале на овој линк, итно треба да го направите ова!

На социјалните мрежи измамите се честа појава, а последна во низата е поврзана со апликација која „открива кој го гледа Вашиот профил на Фејсбук“.Од Фејсбук наведуваат дека не постојат такви […]

Технологија

Од 31. август нема да може да користите Фејсбук ако поседувате телефон од оваа марка!

Од 31 август, социјалната мрежа Фејсбук ќе престане да обезбедува поддршка за апликацијата за уредите на производителот на мобилни телефони Блекбери.Информацијата ја потврди и производителот кој им порача на клиентите […]

Технологија

ОВА МНОГУМИНА НЕ ГО ЗНААТ, А ПРЕТСТАВУВА ОПАСНОСТ: Дали знаете што навистина прави оваа апликација?

Бесплатната игра Pokemon Go го залуде светот. Достапна е за Android и iOS уредите. Она што им се допадна на играчите е дека станува збор за тн. проширена реалност.Имено, со […]

Технологија

Жените масовно ставаат МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ ВО ГРАДИТЕ: Причината е бизарна!

Јапонските научници изработиле апликација којаим помага на жените полесно да го одредат бројот на градникот, зашто многу жени иако го пробуваат, не знаат да купат точен градник.Сѐ што треба за […]

Вести

Љубов во време на Брекзит

Во Велика Британија треба да биде развиена специјална апликација познанства, која поврзува само парови со евроинтеграциско размислување и се противат на Брекзитот, пренесува „Дејли мејл“.Апликацијата е наменета за оние 16 […]

Регион

Во последните пет години 62.049 странци станаа Бугари. Меѓу нив има и македонски граѓани!

Вкупно 62.049 странски државјани добиле бугарско државјанство во последните пет години. Овој податок се наведува во писмен одговор на министерот за правда Екатерина Захариева до пратеник.Вкупно 60.194 од „новите“ Бугари […]