Ознака: багдад

Вести

Десет лица загинаа во напад со автомобил-бомба во Багдад

Десет лица загинаа, а 22 други се повредени доцна синоќа при експлозија на автомобил-бомба во близина на позната слаткарница во централниот дел на Багдад, соопштија здравствените власти и полицијата.Џихадистичката група […]

Вести

Најмалку 17 лица загинаа во бомбашки напад во Багдад

Најмалку 17 лица загинаа, а над 60 се ранети, кога бомбаш-самоубиец го активирал експлозивот, сместен во камион, на контролен пункт во јужниот дел на Багдад, изјавија претставници на полицијата, јави […]

Црна хроника

Најмалку 11 загинати во два бомбашки напади во Багдад

Најмалку 11 лица загинаа, а 34 други се ранети денеска во два бомбашки напади во Багдад, соопшти ирачката полиција.Во соопштението на полицијата се наведува дека нападите биле извршени во југоисточниот […]

Црна хроника

Два самоубиствени напади во трговски центар – загинаа 12 лица

Дванаесет лица загинаа синоќа во два самоубиствени напади во трговски центар во источен Багдад, за кои одговорноста ја презеде Исламска држава, соопшти полицијата, јави Танјуг.Повеќе од 40 лица се ранети […]

Вести

РАЗОТКРИЕНИ ЦЕЛИ НА ИСИС: Наскоро ќе нападнат уште еден европски град!

Според неофицијални информации, исламистите по масакрот во Ница се подготвуваат за нов напад и тоа во срцето на Европа, поточно Берлин.Зачестените терористички напади внесуваат страв меѓу луѓето. Париз, Багдад, Орландо, […]

Вести

Повеќе од 200 загинати во самоубиствениот напад во Багдад

Во вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Багдад има најмалку 213 жртви.Ирачките власти соопштија дека бројот на ранети е, исто така, поголем од 200 лица, пренесува Танјуг, наведувајќи дека овој акт […]

Вести

Крвава ноќ во Багдад: Загинаа 83 лица во терористички напад

Ирачки владини претставници соопштија дека во двата напада во Багдад извршени од Исламска држава, загинаа 83 лица.При првиот напад, во централниот кварт Карада загинаа 78 лица и повредени се 160. […]