Ознака: Битола

Вести

Во Битола на инфективна е критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба

Во Битола на инфективна критично, 39 хоспитализирани најголем дел се во тешка состојба Директорката на Клиничката болница во Битола, Билјана Гагачовска, денес соопшти дека состојбата на инфективното одделение е критична […]

Вести

Ноќеска се прешкртани написите во Скопје и Битола кои вчера беа додадени на спомениците, дека се од хеленски период

Ноќеска се прешкртани написите во Скопје и Битола кои вчера беа додадени на спомениците, дека се од хеленски период. Кралевите на Античка Македонија како Пердика I, Архелај I, Аминта III, […]

Вести

Полициjaта paзби ceмejна вeceлба: Ce апceле cвaтoви

Ноќеска, пет минути по полноќ во Скопје, при интервенциja на ул.„Димче Милошевски“ по поплака за глacна мyзика, А.К.(25) од Битола нападнал полициcки cлyжбеник, cooпшти МВР. Потоа во вршењето на слyжбени […]

Вести

Негувателка од градинка во Битола позитивна на коронавирус, во изолација 5 деца и 5 вработени

Негувателка во градинка во Битола позитивна на коронавирус, а пет деца, три воспитувачки и две негувателки се ставени во домашна изолација од 14 дена, соопштија денес од Центарот за јавно […]

Вести

Клиничката болница во Битола е полна, од утре пациентите ќе се праќаат во Охрид

Клиничката болница во Битола е полна, од утре пациентите ќе се праќаат во Охрид Филипче денеска на прес конференцијата извести и за состојбата на болницата во Битола. Веќе нема место […]

Вести

Три нови случаи на коронавирус во болницата „Плодност“ Битола

Болницата Плодност Битола преку соопштение објавено на социјалните мрежи информира за нови позитивни случаи на коронавирус. Ковид-19 е утрден кај двајца доктори и една медицинска сестра. Во продолжение следува интегрален […]

Црна хроника

Резултатите на починатиот маж од Битола се негативни на КОРОНА ВИРУСОТ

Резултатите на починатиот маж од Битола се негативни на КОРОНА ВИРУСОТ. Мажот на возраст од 66 години, кој на 30.03 од страна на МВР при извршување на рутинска контола на […]

Вести

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски е осуден на осум години затвор

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски е осуден на осум години затвор Претседателката на судискиот совет Добрила Кацарска во Основниот суд Скопје 1, второобвинетиот Слободан Бончановски од општина Битола го […]

Вести

Болницата „Плодност“ од Битола ќе биде затворена 14 дена, поради доктор заразен со Ковид 19

Приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, каде работи докторот заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, ќе биде затворена во следните 14 дена, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Во однос на […]

Вести

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА Вкупната бројка на заразени сега изнесува 241, односно да потенцираме на ОТКРИЕНИ ЗАРАЗЕНИ. Се претпоставува дека […]

Вести

Повратниците од Малта сместени во Битола во контролирана изолација

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници […]