Ознака: Битола

Вести

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски е осуден на осум години затвор

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски е осуден на осум години затвор Претседателката на судискиот совет Добрила Кацарска во Основниот суд Скопје 1, второобвинетиот Слободан Бончановски од општина Битола го […]

Вести

Болницата „Плодност“ од Битола ќе биде затворена 14 дена, поради доктор заразен со Ковид 19

Приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, каде работи докторот заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, ќе биде затворена во следните 14 дена, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Во однос на […]

Вести

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА Вкупната бројка на заразени сега изнесува 241, односно да потенцираме на ОТКРИЕНИ ЗАРАЗЕНИ. Се претпоставува дека […]

Вести

Повратниците од Малта сместени во Битола во контролирана изолација

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници […]

Вести

Во Битола е направен нов карантин за „тазе“ вратените во Македонија

Со автобуси од Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево беа пренесени патниците кои со летови беа вратени во Македонија. Се работи за 45 лица, кои ќе бидат сместени во хотел во […]

Црна хроника

Битолчанка е казнета, за време на полициски час е најдена пијана на улица

Битолчанка е казнета, за време на полициски час е најдена пијана на улица 33-годишна битолчанка е обвинета дека не постапила според прописите за време на полицискиот час и во алкохолизирана […]

Вести

Драматично скокна бројката на заразени од КОРОНА ВИРУСОТ во Македонија (графикон)

Драматично скокна бројката на заразени од КОРОНА ВИРУСОТ во Македонија (графикон) Како што може да се види последните 24 часа бројката се зголеми за скоро 50 проценти. И изнесува 70. […]