Ознака: Битола

Македонија

Во Битола улиците се чистат според приоритет

Екипи на ЈКП „Нискоградба”- Битола од ноќеска и утрово ги чистат улиците според приоритетната листа за чистење улици во зимски услови утврдена од Советот на општина Битола. Директорот на ЈКП […]

Вести Македонија

Утрово најзагаден град во Европа е Битола

И утрово во Македонија е регистрирана екстремна загаденост со високи концентрации на штетните ПМ10 честички. Во Бардовци загаденоста е 174 микрограми, на Водно 232, во Кисела Вода 383, во Драчево 232, а […]

Култура

Клаудија Кардинале пристигна на “Браќа Манаки“

Вечерва по повод свеченото отворање на 39-от Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола пристигна легендарната актерка Клаудија Кардинале. Ѕвездата на годинешново издание на Фестивалот допатува со својата […]

Вести Македонија

Референдумот-историски чекор кон иднината, тврди Робертсон

Кога бев генерален секретар на НАТО бев приморан да ја нарекувам земјата ФИРОМ и тоа беше погрешно. А, тоа може да се смени засекогаш на 30 септември. На синоќешната трибина […]