Ознака: бои

Занимливости

Прво дознајте што означуваат боите, а потоа одлучете какво јајце ќе подарите

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во […]

Вести

Сите знаеме што симболизира црвеното јајце, но што означуваат останатите бои?

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но се смета дека не случајно јајцата за Велигден […]

Занимливости

Дали знаете што означуваат боите на цвеќето

Бидејќи и цвеќето е еден вид комуникација, би требало да ги испочитувате неговите значења, особено оние поврзани со боите. Црвената боја симболизира љубов, убавина, храброст и секогаш е сигурен избор со кој […]

Вести

Ванковска: Оние кои фрлаа со бекатон по главите на полицајците и уриваа споменици, сега се бунат за протест на оние кои ги одбрале боите на државното знаме!

СИТЕ партии треба да ја отфрлат ЗАЕДНО албанската платформа и тоа под ИТНО. Таа е можеби пишувана во Скопје, ама е заверена во Тирана. Таа задира во сериозни прашања, за […]

Занимливости

Дознајте што значат трите бои на забната паста и зошто се важни..

Сигурно во текот на миењето заби сте се запрашале што всушност значат боите на пастата. Ви откриваме што тие претставуваат и како секоја од нив влијае на вашите заби. Можеби […]

Занимливости

Изберете една боја и дознајте го резултатот: Харизматичните ја бираат портокаловата, додека зелената…

Една од честите забави е одредувањето на тоа каков партнер ви одговара врз основа на некој детаљ. Еве еден таков тест – која боја од наведените бои најмногу ви се […]