Ознака: бременост

Занимливости

Американките сѐ поретко се одлучуваат на бременост

Поради коронавирусот, жените во САД сѐ поретко и сѐ помалку се одлучуваат на бременост и раѓање, посочуваат новите истражувања. Во истовреме, испитувањата покажуваат дека на многу жени им е отежнат […]

Живот

Колку време треба да помине од породувањето до следната бременост?

Па, кога телото ви е подготвено за да ја помине бременоста безбедно и здраво? Доколку породувањето било природно, во предвидениот термин, стручните лица ќе ве советуваат за следната бременост да […]

Живот

Колку килограми смеете да се поправите во бременоста?

Идните мајки кои се здебелуваат повеќе отколку што треба можат да имаат ризична или комплицирана бременост, па дури и проблеми после породувањето. Ако чувствувате постојан глад во тек на бременоста, […]

Живот

Како отчукува биолошкиот часовник кај жената?

Квалитетот на јајце-клетките со годините се намалува, па така и веројатноста за природно оплодување е помала, додека се зголемува ризикот од губење на детето. Но, покрај возраста на мајката, битни […]

Живот

Најчесто поставуваните прашања за коронавирусот и ризиците во бременоста

Најчесто поставуваните прашања за коронавирусот и ризиците во бременоста Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум […]

Живот

За најубавата работа никогаш не е доцна: Жените кои раѓаат по 30-тата година имаат поголема шанса за длабока старост

На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30. година од животот и кои ќе останат бремени по природен пат, имаат […]

Живот

Од стрес, бременост или алкохол – Каков стомак имате и како да се ослободите од вишокот?

Од стрес, бременост или алкохол – Каков стомак имате и како да се ослободите од вишокот? Повеќето жени мислат дека вежбањето во теретана е најдобриот начин да се добие рамен […]

Нега и убавина

Бремена манекенка покажа како треба да се вежба за време на бременоста

Најпозната плус-сајзманекенка во светот Ешли Греам предизвика големо внимание меѓу фановите со видеото објавено на Инстаграм. На снимката се гледа како таа тренира напорно во напредната фаза на бременост. Видеото […]

Занимливости

Мајката на шесте деца која стана хит во регионот чека седмо- кога ќе дознаете каде ќе се породи ќе останете во неверување

Доколку ви се спомене името Марина Данчо речиси нема да ви значи ништо, но доколку ви се спомене дека е мајка на шест деца се ќе ви стане јасно. Станува […]

Живот

Како да се ослободите од непотребниот стрес во тек на бременоста?

Да станете мајка е една од најголемите одлуки во животот. Самата помисла на тоа е возбудлива, застрашувачка и може да предизвика непотребен стрес за вас и бебето. Постојат неколку начини […]

Живот

„Бременоста ми го уништи телото, ми се деформираше дури и папокот“

Џулиета открива дека не можела да си го препознае телото и дека не била свесна какви промени можела да донесе бременоста. Џулиета Торес (30) од Њујорк вели дека двете бремености […]