Ознака: Бугарија

Вести Регион

Од лавина во Банско загинаа двајца сноубордери

Две лица загинаа во снежна лавина која денес околу 11 часот се струполи кај Банско во Бугарија. Како што јавуваат бугарските медиуми, едниот сноубордер загинал на лице место, додека другиот […]

Вести Регион

Секоја година Бугарија има 50 илјади жители помалку

Бугарија е една од државите кои имаат сериозен демографски проблем, бројот на жители на годишно опаѓа за 50.000 луѓе, а умираат 110.000 лица, вели Елица Димитрова експерт по демографија. Во […]

Вести Регион

Пишаните документи бледеат и пожолтуваат, ама никогаш не исчезнуваат сите до еден

Според Крaсимир Каракачанов, историчар по професија “Бугарија не била окупатор на Македонија, туку ослободител“. Ама, ја знаете онаа народната- ако козата лаже рогот не лаже. Па така, според документ издаден […]

Коментари

Цел живот градиме пруга кон Бугарија, а како тргнало ќе ни треба уште два животи

Така некако. Цел живот градиме пруга кон Бугарија, а како тргнало ќе ни треба уште два животи… Далечната 1994, значи пред скоро 25 години или четврт век се градеше истава пруга […]

Вести

Бојко Борисов за Русија: Ако се оди војна, ќе се бориме на страната на НАТО

“Ако се случи војна, руските ракети се насочени кон Бугарија”, изјави премиерот Бојко Борисов пред bTV. Тој истакна дека на сите средби на НАТО – Русија се наведува како главна […]

Вести Регион

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова ќе биде екстрадиран во Бугарија

Осомничениот за убиството на новинарката Маринова ќе биде екстрадиран во Бугарија. Човекот осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова наскоро ќе биде префрлен во Бугарија, соопшти Обвинителството во германскиот […]

Живот

Погодете какви здрави продукти јадат нашите соседи

На нашето поднебје добрата храна отсекогаш била приоритет, нешто на кое се посветува внимание, време и љубов, централна намирница што не’ поврзува на секој социјален настан. А што всушност значи […]

Избор на уредникот

ИТНО: Нова предлог спогодба за решавање на спорот со Грција!

Сподоби попут Пиже, Katerina Kozlova, Petar Arsovski и слични маргиналци од третата орбита на насилно-инсталиранава власт цело време повторуваат и повторуваа дека немало друго решение за спорот со името, ако не сме го прифателе […]

Вести

Да не се внесува храна од Бугарија, фармерите да не ги пуштаат свињите на паша

Македонските граѓани кои патуваат во Бугарија, при враќање во земјава, во личниот багаж да не носат храна од животинско потекло зашто ќе им биде одземена на граничните премини, соопшти Агенцијата […]

Издвојуваме

Богојески смета дека Русија е виновна за проблемите со Бугарија

Како во времето на Информбирото, Голи Оток и погромите врз неистомислениците, Заменикот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богоjески, во анализа за бугарската агенција БГНЕС ја обвини Русија за поткопување на односите […]

Uncategorized

Воведена забрана за увоз на овци, кози и нивно млеко и месо од Бугарија

Со цел спречување на внесување, навремено забележување и пријавување на болеста „чума“ кај овци и кози која од 22 јуни годинава е потврдена и во соседна Бугарија, а е присутна […]