Ознака: Бугарија

Избор на уредникот

Македонка од Австралија откри “дупка” во Договорот со Бугарија

Младата Македонка од Австралија Марија Аневска открива “дупка” во Договорот што Македонија го потпиша во август 2017 а сега Бугарија тврди дека не се почитува и затоа стави вето на […]

Вести

Официјално: Вето од Бугарија за Македонија

Бугарија попладневно и официјално стави вето на преговарачката рамка на Македонија, која и натаму, останува во чекалната на Европската Унија. Ова поради тоа што бугарските услови на кои инсистира официјална Софија […]

Издвојуваме

„ЛОГИЧНИОТ ПАТ Е ОБЕДИНУВАЊЕ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СО БУГАРИЈА“, ТВРДИ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА БУГАРСКОТО СОБРАНИЕ

„Јасно им е на сите дека нема да им дадеме зелено светло за ЕУ додека одредени кругови таму работат против Бугарија и им служат на стари тези. Времето на Тито […]

Балкан

БГНЕС: Бугарите се против почнувањето на преговори на Македонија со ЕУ

БГНЕС: Бугарите се против почнувањето на преговори на Македонија со ЕУ Запрепастувачки, но вистинито. Најголем дел од Бугарите се против стартот на преговорите за влез во ЕУ на нашата држава. […]

Балкан

Рекорден број на заболени во Бугарија: Регистрирани 2.243 случаи на Ковид-19

Бугарија во последните денови бележи големи цифри на новозаболени лица. Најновиот пресек на ситуацијата со Ковид-19 покажува дека се заразени уште 2.243 лица. Во последните 24 часа во Србија биле […]

Балкан

Лоши вести од Бугарија, го соборија рекордот: Повеќе од 1.000 новoзаразени за еден ден

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.024 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство.  Во изминатиот ден беа […]

Вести

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара Новиот министер за надворешни работи е оптимист дека со политички разговори ќе се надминат разликите со Бугарија. Тој […]

Балкан

Денеска хаос во Бугарија, протести со конфронстации

Денеска хаос во Бугарија, протести со конфронстации Најмалку 37 души се повредени во денешните судири на полицијата и масата што протестираше во Софија, која што бара оставка од Борисов. Демонстрантите […]