Ознака: Бугарија

Балкан

Хаос пред бугарскиот парламент: Демонстрантите фрлаат јајца кон полицијата, на улиците излезе и војската

Илјадници луѓе протестираат пред бугарскиот парламент, барајќи оставки од бугарскиот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител на земјата, Иван Гешев.  Според порталот „А1он“, демонстрантите фрлаат јајца и јаболка кон полицајците […]

Балкан

Од утре, влегувајќи во Бугарија без ПЦР-тест и укинување на карантинот за граѓаните на Србија, но не и за Македонците!

Според одлуката на Министерството за здравство на Бугарија, не е потребен негативен PCR тест на коронавирусот за граѓаните на Србија, Турција, Белорусија и Чешка да влезат во таа земја од утре. […]

Балкан

Нестабилно во регионот: 22 лица починати во БиХ, Бугарија бележи драстичен скок на новозаболени лица

Романија во еден ден повторно забележа повеќе од 1.000 нови случаи на коронавирус, додека во Босна и Херцеговина рекорден број на смртни случаи – 22 лица починаа во изминатите 24 […]

Издвојуваме Интервјуа

МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИТЕ ОДНОСИ ИМААТ НЕИСЦРПНА ЕКОНОМСКА ПРЕСПЕКТИВА

ИНТЕРВЈУ СО КИРИЛ ЛАЗАРОВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКО-БУГАРСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА ПРАШАЊЕ: ПРИ КРАЈОТ Е ИЗБОРНАТА КАМПАЊА, СЕ ВЕТУВА СЕ И СЕШТО, ДАЛИ ВЕТУВАЊАТА НА ПАРТИИТЕ ИМААТ ПОДРШКА И РАЗБИРАЊЕ ОД СТОПАНСКИТЕ […]

Балкан

Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас

Бугарија воведе задолжителен 14 дневен карантин за Македонија. Полека се затвораат границите околу нас БГНЕС јави дека Бугарското Министерство за здравство издаде наредба за задолжителен 14-дневен карантин за лица кои […]

Балкан

 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ

20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа поради кризата со КОРОНА ВИРУСОТ Oколу 50 проценти од рестораните во Бугарија работат со загуба, а 20% од нив веќе банкротираа, информираа од […]

Вести

Бугарија во 1953 година на Баба Ванѓа и издала пасош на кој што е заведена како Македонка

ЕВЕ ГО ПАСОШОТ НА БАБА ВАНЃА. БУГАРИТЕ ЈА ЗАЧУВАЛЕ НЕЈЗИНАТА МАКЕДОНСКА НАЦИОНАЛНОСТ, се вели во објавениот Фејсбук статус на страницата „Македонска Дијаспора“. Инаку, Баба Ванѓа е родена на 3 октомври […]

Балкан

Се стресе земјата во Софија, 4.5 степени според мерната скала

Се стресе земјата во Софија, 4.5 степени според мерната скала Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја потресе централна Бугарија во петокот (вчера), но нема извештаи за повредени или штета. […]