Ознака: Бугарија

Вести

Дали се враќа бугарската егзархија по договорот на Заев со Бугарија?

Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка ако ја признаат […]

Вести

Оваа Струмица е пред или откако ги иструга споменобележјата?

Оваа Струмица е пред или откако ги иструга споменобележјата, м? Да не беше обесено и за време на интервјуто од спротива?Во интервјуто за најголемата приватна бугарска телевизија премиерот Зоран Заев […]

Регион

По договорот за добрососедство кој го потпиша СДСМ, Бугарите ги возобновуваат спомениците на Сан- Стефанска Бугарија во која е цела Македонија

Бугарија го врати на старото место споменикот на загинатите војници од првиот и шестиот полк пред Националниот Дворец на Културата (НДК) во Софија.Споменикот во форма на лав кој држи штит […]

Избор на уредникот

Клетва: Раката да му се исуши – кој ќе стави потпис на промена на името!

Ова е чисто таткова клетва. На клетва лек нема. Клетвите стигаат до девето колено, а татковата, заедно со кумовата, се сметаат за најтешкитеНе, не, немојте веднаш авторот на овој текст да го обвинувате […]

Регион

Три лица загинаа во поплавите од невремето во Бугарија

Три лица загинаа во поплавите предизвикани од невремето проследено со пороен дожд, што го зафати реонот на бугарскиот црноморски град Бургас.Како што јави БТА, спасувачките екипи пронашле безживотни тела на […]

Регион

Три лица загинаа во поплавите во Бугарија

Три лица загинаа во поплавите предизвикани од невремето проследено со пороен дожд, што го зафати реонот на бугарскиот црноморски град Бургас.Како што јави БТА, спасувачките екипи пронашле безживотни тела на […]

Вести

Бугарите го покажаа „добрососедството“ – Некст тајм обвинет за кражба на „Слушам кај шумат шумите“

Најновата преработка на рок групата Некст Тајм е предмет на обвинувања во Бугарија според кои Македонија го присвојува бугарскиот фолклор, пишува Република.Бугарските медиуми пишуваатдека „кражбата“ на песната „Слушам кај шумат шумите“ […]

Вести

Квадрилатерална средба на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола Димитров, Никос Коѕијас, Дитмир […]

Занимливости

Бугарија ги менува законите! Од сега можете да дојдете до бугарски пасош на многу полесен начин

Бугарскиот заменик премиер Валери Симеонов за време на тркалезната маса на тема „Демографски политика и трудова мобилност“, изјави дека во моментот дури 53 000 апликации со соодветните приложени документи на 53 […]

Издвојуваме

Претенденти за Македонија- III дел

„Присоединувањето на Македонија ќе ни создаде непомирливи непријатели во лицето на Србија и Грција, заради кои тоа ќе биде страшен удар. Тогаш Бугарија ќе стане фактичка владателка на Балканот, бидејќи […]

Издвојуваме

Бугарија си даде автогол!

Лидерот на партијата на Македонците во Грција Павле Воскопулос го искоментира членот 11 став 5 од договорот со Бугарија. ”Република Македонија потврдува дека ништо од нејзиниот Устав не може и не […]