Ознака: вакцинација

Вести

Почнува вакцинацијата на граѓани под 75 години, бројот на новозаболени во благ пад

Благо намалување на бројот на новозаболени од Ковид-19 се бележи во државава. Според надлежните, мерките даваат резултат, а нивното евентуално продолжување ќе зависи само од индикаторите. Вакцинацијата засега се одвива […]

Живот

СИТЕ ПРАВИЛА НА ЕДНО МЕСТО! По вакцинирањето, не смеете да ги правите овие 6 работи!

Ако имате несакани ефекти по вакцинирањето, како што е треска, алкохолот нема да ви помогне, затоа не треба да го консумирате. Вакцината против ковид-19 е главната алатка што ја користи […]

Живот

Трудници и COVID-19: Дали да се вакцинираат и кои се ризиците за бебето?

Д-р Ана Митровиќ Јовановиќ, гинеколог од болницата ГАК Народни фронт, во емисија на РТС даде одговори на најчестите прашања што ги имаат бремените жени или жените кои планираат бременост. Дали […]

Вести

Почнува вакцинацијата на граѓани над 77 години, со „АстраЗенека“ нема да се имунизираат помлади од 60 години

Вакцинација на 20 000 граѓани на возраст над 77 години со хронични болести почнува денеска во вакциналните пунктови ширум земјава. Според најавите, вакцинацијата од денеска почнува во поликлиниките „Јане Сандански“, […]

Вести

И ДЕНЕСКА ХАОС НА ТАБАНОВЦЕ ОД РАНО УТРОВО – македонските граѓани итаат кон вакцини во Србија, камерите намерно исклучени на преминот!

На граничниот премин Табановце, поради зголемен интензитет, чекањето за излез од државата е околу 40 минути, информира Автомотосојузот во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Викендов наши државјани одат да […]

Вести

Илјадници македонски државјани на вакцинација во Белград

Белград овој викенд е центар за вакцинација на целиот регион. Денеска околу 5.000 жители од БиХ, Црна Гора и над 2.000 македонски државјани бесплатно се вакцинираа на Белградскиот саем со […]

Вести

Во поликлиниката „Јане Сандански“ во Аеродром утре започнува вакцинацијата со „Спутник V“

Во поликлиниката Букурешт утре почнува ревакцинацијата со вакцината „Фајзер“. Во поликлиниката „Јане Сандански“ ќе се одвива имунизација со вакцината „Спутник V“. Вакциналните пунктови и во двете поликлиники ќе работат во […]