Ознака: вакцинација

Балкан

Црна Гора вакцинираше скоро една четвртина од своето население

Во Црна Гора до денеска се искористени 148.255 дози вакцини против коронавирусот, што значи дека близу една четвртина од населението во земјата е вакцинирано, соопшти црногорското Министерство за здравство. Како […]

Вести

Помладите од 60 години кои примија Астразенека во Србија ќе мора таму и да се ревакцинираат

Новите 38 илјади дози од вакцината Астразенека кои вчера Македонија ги доби преку Ковакс механизмот на ЕУ ќе бидат наменети за ревакцинација на граѓаните над 60 години кои веќе примија […]

Вести

Вакцинацијата продолжува според возраста

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска уште еднаш нагласи дека имунизацијата на населението продолжува да се одвива според возрасната граница. До крајот на следната недела треба да се вакцинираат дополнително […]

Вести

Според Филипче, вакцини за сите граѓани има, а хронично болните ќе почекаат ред

Хронично болните граѓани во Македонија се заборавени од министерот за здравство Венко Филипче за вакцинација против КОВИД-19. Додека хронично болните граѓани чекаат за да ги повикаат за вакцинација, сите пред […]

Вести

Се зголемува интересот за вакцинација, граѓаните да се пријавуваат за да добијат термин

Граѓаните да се пријавуваат на веб страницата vakcinacija.mk, заради тоа што тоа е најпрактичниот механизам и начин да се стигне до соодветен термин за вакцина против Ковид-19. Ова е апелот […]

Вести

Интерес за вакцинација против Ковид-19, помалку хоспитализирани пациенти и активни случаи

Во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје и во останатите шест регионални пункта низ државата и вчера продолжи масовната вакцинација на населението, која, според Министерството за здравство се одвива непречено, […]

Вести

Денеска вакцинација за пратениците

Министерството за здравство информира дека денеска во спортската сала А1 Арена ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РСМ, како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид […]