Ознака: Венеција

Дестинации

Венеција без вода: Романтичните канали целосно пресушија…

Италијанскиот град познат по своите канали и романтичните возења низ нив, за време на осеката изгледа сосема поинаку. Само неколку месеци после подигнувањето на нивото на морето и поплавите, венецијанските […]

Дестинации

Најсреќното место на светот денеска изгледаше морничаво – фотографиите кажуваат многу…

Рио де Жанеиро и Ница оваа година поради пандемијата на коронавирусот ги откажаа своите карневали, додека пак венецијанскиот се одржуваше само на интернет. Февруари е месец на карневалот во Венеција […]

Сцена

Гламур и маски на црвениот тепих во Венеција

Заштитните протоколи за ковид-19 немаа влијание врз гламурот на холивудските ѕвезди, и покрај тоа што актерите со маски на лицата прошетаа на црвениот тепих за време на отворањето на Венецискиот […]

Занимливости

„ТУРИСТИТЕ СЕ ПРЕДЕБЕЛИ“ Венецијанските гондолиери се жалат: Моравме да го намалиме капацитетот

Венецијанските гондолиери мораа да го намалат капацитетот на нивните пловни објекти заради туристите со прекумерна тежина. Границата за гондолата од типот „da nolo“, која нуди класичен каналски круг, е намалена […]

Вести

Карневалот во Венеција откажан поради коронавирусот

Властите во Венеција одлучија да го откажат познатиот карневал и сите случувања во градот поради ширење на коронавирусот. Иако се очекувало присуство на повеќе илјади туристи, кои цела година го […]

Дестинации

Единствениот град на вода мора да има единствени правила

Една од туристките морала да плати казна од 250 евра поради тоа што се сончала во бикини. Венеција се соочува со многу проблеми поради големиот број на несовесни туристи. Така […]