Ознака: Венко Филипче

Вести

Венко Филипче: Со воведување на нови мерки за заштита ќе се потрудиме да го избегнеме карантинот

Состојбата со пандемијата со ковид-19 се влошува како во светот, така и кај нас. Месецот септември може да биде почеток на нов есенски бран на новозаразени со коронавирусот, истакна министерот […]

Вести

Филипче: Кај децата во градинка не се препорачува носење на маска

Министерот за здравство Венко Филипче во емисијата „10 МИНУТИ“ на ТВ21 истакна дека кај децата кои се во градинка не се препорачува носење на заштитна маска. Денеска министерот за здравство […]

Вести

ФИЛИПЧЕ ПОБАРА ДА СЕ КАЗНИ ОРГАНИЗАТОРОТ НА КОНЦЕРОТ НА ПЕТАР ГРАШО ВО ХЕРАКЛЕА ШТО МИНА БЕЗ МАСКИ И ДИСТАНЦА

На концерот на хрватската ѕвезда Петар Грашо во четвртокот, античкиот локалитет Хераклеа во Битола беше преполн, не се одржуваше дистанца, а голем број од присутните не носеа маски. (Фото: Фејсбук) […]

Македонија

Филипче најави изолација по 10 дена кај асимптоматските, а по 20 дена кај оние што имаат симптоми

На денешната седница Владата го прифати новиот протокол за изолација согласно препораките на Светската здравствена организација, Европскиот центар за контрола на болести и МАНУ за промена на стратегијата за тестирање […]

Вести

Филипче: Треба да има и онлајн опција за родителите кои не се согласни децата да одат на училиште

Не знаеме каква есен нè чека, мора да бидеме внимателни особено со децата. Полошо сценарио значи поголем број пациенти и од сезонски грип, кои ги окупираат истите одделенија на кои […]

Занимливости

Лиде Лиде не издржа: Јавно преку телевизија на Филипче му порача дека гори од желба да испијат кафе, му побара и подарок за роденден!

Лидија Гиновска стана популарна во април годинава кога преку Фејсбук му упати покана на министерот за здравство Венко Филипче дека гори од желба да го види и да испијат заедничко […]

Вести

Филипче: Нема потреба од полициски час

Во изминатите 24 часа се регистрирани околу 160 нови заболени со коронавирусот, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче, потенцирајќи дека се намалува бројот на лицата кои се хоспитализираат во […]

Вести

Филипче: Рано е да зборуваме за отворање на градинките и за учебната година

Рано е да се размислува за отворање на градинките и дали децата ќе тргнат на училиште наесен, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција. „Сè уште не разговараме […]

Вести

Се огласи и Филипче за нападнатата докторка: „Лицата се обиделе насилно да го земат телото на починатиот“

Десетици полицајци се распоредени пред болницата „8 Септември” во Скопје по пријава од докторка која добивала закани од роднини на лице кое било хоспитализирано во Ковид – центарот. Пред болницата […]

Живот

Кој е доктор Венко Филипче кој во најтешките моменти го води здравствениот систем во Македонија?

Кој е доктор Венко Филипче кој во најтешките моменти го води здравствениот систем во Македонија? Д-р Венко Филипче потекнува од стара охридска, револуционерна фамилија. Малкумина знаат дека неговиот прадедо, Иракли […]